Představte si, držíte v ruce tisíc korun. Jakou hodnotu pro Vás má tento „papír“? Možná si odpovíte, prostě tisíc korun, co je to za otázku? A měli byste pravdu. Ovšem pouze z ekonomického pohledu. Protože podstata vnímání hodnoty peněz pramení z rozdílných životních úrovní obyvatelstva.

Kdy je tisíc korun více jak tisíc korun a kdy zase méně

Lidé, co mají majetek či si žijí nad poměry, se nad nějakou tou tisícikorunou ani nepozastaví. Na druhou stranu pro méně movité občany ona tisícikoruna v měsíčním rozpočtu může znamenat zásadní rozdíl v tom, zda se jim podaří vyžít, nebo si budou moct dopřát něco „navíc“.

Abych myšlenku lépe rozvedl, použiji příklad z partnerského vztahu. Jeden vydělává více a měsíčně dokáže ušetřit deset tisíc a druhý vydělává měně a daří se mu nastřádat dva tisíce měsíčně. Předpokládejme, že zatím žijí odděleně.

Karel s Lenkou budou slavit výročí. A při této příležitosti si dají nějaký ten dárek, protože je to jednoduše pro oba příjemné. Řekněme, že si dárky dávají v obdobné hodnotě tisíc korun. Nyní se znovu nabízí otázka ze začátku článku. Čí dárek měl vyšší hodnotu? Možná odtušíte, že oba dárky stáli stejně, ale třeba už máte představu, kam směřuji a odpovíte, že ten, co ušetří měsíčně méně, dal dárek za vyšší částku. Konkrétně za pětinásobek, neboť ušetřená suma je pětkrát nižší, než oněch deset tisíc korun.

Proč rozdílnou hodnotu peněz nebrat na lehkou váhu

Nechci v nikom vyvolat pocit, že by měl posuzovat, kdo komu dal cennější dar. Chci upozornit na několik životních situací, v kterých se můžete ocitnout, a právě v nich by bylo vhodné respektovat vyšší finanční zatížení druhých.

Když někomu dáte věc za tisíc a dostanete dárek za pět set, nemusí to znamenat, že si vás darující váží méně. Skutečnost může být taková, že osoba, která vás obdarovala, musela ze svého rozpočtu vynaložit poměrově mnohem vyšší částku než vy. Jinými slovy, snadno se nakupuje z nadbytku, jenže někdo kupuje z nedostatku a proto pro něj nižší cena může být ve výsledku o proti vám zásadním zásahem do rozpočtu.

Jak se chovat k těm, pro které je tisíc korun víc než pro vás?

Měli bychom se vzájemně respektovat a brát na sebe ohledy a nechodit třeba pravidelně s partou do cukrárny nebo na pivo, když si to nebudou moc všichni dovolit. Dohodnout se na částce pro všechny přijatelné, když si s kolegy v práci budete chtít k narozeninám dávat dárky. Nenutit partnerku nebo partnera cestovat na drahou dovolenou, kterou si platíte každý za sebe a nejste ochotni finančně druhého podpořit, když si to nemůže dovolit atd.

I takové nevinné doporučení super restaurace za dobré peníze může být do jisté míry pro druhou stranu nepříjemné. Ne každý si může dovolit za večer utratit ve dvou pětistovku případně i více a nijak tomu nepomůže nechápavý pohled či udivená hláška člověka, pro kterého tato částka není žádný peníz.


Respektujte životní situaci ostatních a dejte na odiv své pochopení a empatii. Ukažte, že je vám povrchnost cizí a nebojíte se vést konverzaci i v nižších cenových hladinách.

 


Vnímej, co ti druzí říkají a překvap je svou empatií. Vciť se do jejich role a ukaž, že jim rozumíš, protože víš, že na světě nejsi jen ty.‘‘


 

Napište ostatním čtenářům komentář

Jak se sami chováte v podobných situacích a už jste se někdy setkali s tím, že někdo vůbec nevnímal vaší rozdílnou finanční situaci? Svěřte se se svými zkušenostmi v komentářích.

Neváhejte článek sdílet

Také máte pocti, že by lidé měli více vnímat druhé? Aby nebyly tolik zahledění do sebe a alespoň občas dokázali být empatičtí místo vytváření pro druhé nepříjemných životních momentů? Sdílejte, sdílejte a co nejvíc sdílejte. Vše pro to potřebné najdete pod článkem.

Přečtěte si související článek

Když už jste obeznámeni s nestálou hodnotou peněz, možná by vás zajímalo i něco z trochu jiného soudku. Mám tu jeden velmi zajímavý článek Úvěry s rozvahou, nebo vůbec. Otevře vám oči a možná se dokonce po jeho přečtení klepnete přes prsty za to, jak úvěry využíváte >>>