Jak se správně rozhodnout? Otázka za všechny peníze na světě. Jaká životní cesta je ta pravá se štěstím na konci? Zvláště, když je na výběr tolik možností a některých si třeba ani nevšimneme.

V první řadě nedělejme předčasné závěry o tom, že jsou cesty dobré a jiné špatné. Není tomu tak. Žádná není dobrá a žádná není špatná. Abych to lépe uvedl, mám na mysli „běžná“ životní rozhodnutí. Nikoliv to, že se někdo stane narkomanem, nebo zůstane s partnerem, který svůj protějšek trýzní atd. Ale i takovým tématům se na blogu věnuji třeba zde.

Zpátky na začátek

Teď už zpátky k původní myšlence. Jde o to, že ačkoliv stojíte před jakýmkoliv rozcestím s různými možnostmi, dopředu nikdy nemůžete vědět, kde leží to vaše pomyslné štěstí. Nevíte totiž, jak se váš život v budoucnu vyvine, to ukáže až čas. Mohou se změnit okolnosti, můžete se změnit vy a začít uznávat jiné hodnoty, může se přihodit naprosto cokoliv, co zcela nečekaně ovlivní vaší budoucnost.

Nakonec to třeba dopadne i tak, že si řeknete: že já se tehdy nerozhodl/a jinak, nebo, kdybych se mohl/a vrátit v čase, udělal/a bych to úplně odlišně… Je vám to povědomé? Ano, mohlo by to být lepší, ale to nikdy nezjistíte. Mohlo by to být klidně i ještě horší, to se také nikdy nedozvíte.

Opravte mne, pokud se mýlím, ale když se rozhodujete, žijete v tom, že vybíráte mezi správnou a špatnou volbou. Jenomže je úplně klidně možné, že jsou před vámi jen možnosti, díky kterým budete pouze nešťastní, případně vás naopak dovedou jen ke štěstí. Jinými slovy můžete stát na křižovatce jen s dobými konci, v horším případě na křižovatce nabízející jen životní zkoušky.

Ale i tak se nakonec každá volba v závislosti na budoucích událostech pro vás může stát dobrou a stejně tak i špatnou. Proto je podle mě nesmysl žít s tím, že se někdo rozhodl nešťastně a díky tomu se trápit. Myslete na to, že to mohlo být ještě horší, když byste zvolili jinak.

Život máme ve svých rukou

Takže jak se tedy rozhodovat? S ohledem na budoucnost s dlouhodobým či středně dobým horizontem? Budu šťastný za pět, či deset let? Čím delší je, tím je větší šance, že se něco změní a k vytouženému cíli ani nestačíte dojít. Tím ovšem netvrdím, že se jedná o špatný přístup.

Nebo volit podle momentálního štěstí? Právě nyní budu šťastný/á, když udělám tohle a mám jistotu, že alespoň po nějakou dobu zažiju ten vytoužený pocit?

Podle mne by měli lidé uvažovat VŽDY ve více rovinách. Vždy píši schválně, protože se to vztahuje na celý život, ne jen k tomuto námětu. Zde to znamená zohlednit štěstí nyní, ale zároveň s tím se dívat i do budoucna. Hodnotit něco pouze jedním pohledem, může být v důsledku značně zkreslující a lze tak přehlédnout řadu podstatných podnětů.

Když všechno selže

Ale jak se s tím vším poprat, když není jistota, jaké rozhodnutí je správné a existuje šance, že všechna nás mohou dovést na scestí a v budoucnu se nepřihodí nic, co by strasti změnilo ve šťastný konec?

V první řadě se nelitujte a ani nesvalujte vinu na někoho jiného (člověka, osud atd.). V druhé řadě přijměte okolnosti a dopady plynoucí z vaší volby. Teprve pak se začnete posouvat v životě dál.

Sebelítost či svalování viny na druhé je to nejhorší, co můžete udělat. Zaseknete se tak s trochou štěstí na jednom místě, v horším případě budete taženi k absolutnímu dnu. S těmito pocity nemáte žádnou motivaci něco řešit, připraví vás o snahu, o vůli, protože jsou alibistické a dodávají vám přesvědčení, že jste pouze oběť. Že za svou situaci nenesete odpovědnost a nemáte ji kvůli „osudu“ jak ovlivnit.

Přijmutím okolností, kterým čelíte, si uvědomíte jejich příčinu (vaše rozhodnutí v nich sehrálo hlavní roli), důsledek a získáte tak možnost stav věcí řešit a zlepšit. Přinejmenším alespoň dosáhnete vnitřního klidu, protože nebude cítit zlobu na osud aj. a díky tomu získáte prostor pro užívání si toho příjemného plnými doušky.

Na závěr

S trochou nadsázky tedy není ani tak zásadní, jak se rozhodnete, protože dopředu nikdy nevíte, zda vám to přinese ovoce uzrálé a sladké, nebo takové ještě stále nezralé s trochou fantasie poživatelné, nebo dokonce shnilé a pořádně zapáchající.

Základem všeho je, jak se dokážete v budoucnu se svým rozhodnutím vypořádat. Jak ho přijmete a zda se utopíte v lítosti, nebo poberete veškeré nabyté zkušenosti, co půjde, proměníte v pozitivní a vydáte se další životní cestou. Hlavně neuvízněte na místě. Život je krátký a krásný, jen mu musíte dát šanci a nečekat, že se to samo zlepší, nebo ještě hůře, vzdát se.

 


„Volba životní cesty je pro člověka zásadní, avšak ještě důležitější je schopnost vypořádat se s důsledky plynoucími z vlastního rozhodnutí.“


 

Napište ostatním čtenářům komentář

Úplně na konec se vás zeptám, už jste někdy čelil/a důsledkům svého rozhodnutí a dokázal/a jste se s ním úspěšně vypořádat? Neváhejte se o své zkušenosti podělit v komentářích pod článkem. Pro ostatní to bude cenou inspirací.

Neváhejte článek sdílet

Pomohl vám článek, nebo vám přišel zajímavý? Neváhejte se o něj podělit třeba na svém FB, nebo ho jinak doporučit známým, buďte kreativní. S větší čteností roste má píle a motivace pustit se do něčeho dalšího :).

Přečtěte si související článek 

Na blogu najdete celou řadu dalších námětů, například se věnuji velmi častému problému z obav z předsudků a jak se s nimi… >>>