Nedávno jsem uvedl článek na téma vnímání hodnoty peněz. Protože je mnoho způsobů, jakými lze na toto oběživo nahlížet, řekl jsem si, že se tomuto námětu budu ještě věnovat. Finanční gramotnost je závislá nejen na znalostech produktů peněžního trhu (bankovní a spořící účty, hypotéky, stavební spoření atd.), ale i na porozumění tomu, že jejich hodnota není jasně daná.

Jistě, máte na nich vždy vyraženo nebo vytisknuto číslo, které stanovuje potřebný objem platidla podle pořizovací ceny. I přes to, že ho všichni musí mít na shodnou věc stejné množství, reálná suma se pro jednotlivce může značně lišit.

Snad bych se i vsadil, že jste si už někdy v životě řekli: ‚‚To je drahé‘‘. Ovšem silně pochybuji, že se každý pozastavil nad následující otázkou. Pokud je pro mě něco drahé, znamená to, že tomu tak opravdu je?

Proč zboží a služby nejsou drahé

Osobně neříkám, že je něco drahé (potažmo se o to snažím, protože tohle uvažovaní je ve společnosti velmi silně zakořeněno), ale tvrdím, že si to nemohu dovolit. Je důležité umět si připustit, že je dotyčná věc nad vaše finanční možnosti, namísto použití alibismu, že prodejce má produkty předražené. Jedině tak předejdete negativním emocím a můžete se posunout dál přemýšlením nad tím, jak docílit toho, abyste si mohli dovolit koupit i něco dražšího.

Protože, pokud si obchodníci najdou své zákazníky a uživí se, pak nemůžeme hovořit o tom, že jsou jejich ceny nepřiměřené. Prostě se zaměřují na konkrétní skupinu zákazníků. Tedy těch více majetných a těch, kteří si rádi připlatí za vyšší standard, byť nepatří mezi bohatší obyvatele.


Stále nevěříte?

S tím, o čem píšu, se setkává každý z nás. Stačí zajít nakoupit potraviny a už se ocitáme před volbou. Dáme do nákupního košíku lacinou šunku s mizivým procentuálním obsahem vepříka, nebo si připlatíme za více masa na úkor potravinářského odpadu?

Každá koupě nové věci, dokonce i služby, je volbou mezi kvalitou a cenou. Pokud navštívíme obchodníky nabízející něco navíc, pak bude zaplacená suma peněz odrazem jakosti (kvality), a to je vhodné mít na paměti. Samozřejmě někteří prodejci nasadí vysoké ceny a nenabídnu odpovídající hodnotu služeb nebo zboží. Na to je potřeba dát si pozor.

Rozhodnutí mezi kvalitou a cenou

Něco tedy může stát i násobky toho, na co jsme zvyklí, ale na oplátku získáme vyšší přidanou hodnotu. Například v podobě exotičtější dovolené, kvalitnějších potravin a tak dále. Otázka tedy nespočívá v tom, zda je, nebo není něco drahé, ale zda jsme nebo nejsme ochotni požadovaný peníz zaplatit. Případně, je-li to v našich finančních možnostech.

V souvislosti s tím jedna a ta samá částka pro někoho bude vysoká, pro jiného přijatelná a pro dalšího nízká. O tom, do které skupiny se kdo zařádí, rozhoduje nejen finanční zázemí jednotlivce, ale i významnost pořizovaného produktu. Ti, co si rádi připlatí za kvalitnější potraviny, odmítnou utrácet za kino, protože pro ně s ohledem na náklady není zajímavé. Zatímco jiní si například do kina zajdou rádi, ale přijde jim zbytečné kupovat dražší šunku, když mohou mít tu za méně peněz.


Měj ohled na rozdílné potřeby a finanční možnosti ostatních a neodsuzuj je jen proto, že si koupí něco levného. Stejně tak nedávej za vinu prodejcům, když si nemůžeš pořídit, co bys chtěl/a.


 

Napište ostatním čtenářům komentář

Jaká je vaše vlastní zkušenost s vyšší cenou a jak na něco takového sami nahlížíte? Prozraďte to nejen mně, ale i ostatním čtenářům v komentářích pod článkem.

Neváhejte článek sdílet

Pokud se mnou souhlasíte, dejte na odiv náš společný názor i ostatním a sdílejte tento článek.

Přečtěte si související článek

Chcete vědět víc? Rádi byste se hodnotě peněz podívali na zoubek blíže? Pak navštivte článek Rozdílné vnímání hodnoty peněz a dozvíte se vše podstatné >>>