Jeden známý mi vyprávěl, že si byl uložit do banky hotovost. Stavil se na přepážce a vysázel na ní několik zagumičkovaných balíčků stokorun. Pracovník pobočky postupně gumičky sundal a nechal bankovky spočítat. Pak se zeptal.

„Ty gumičky budete chtít?“
„Ne, nebudu,“ dostalo se zaměstnanci
odpovědi. Načež se mu rozzářily oči a gumičky si uklidil do krabičky, pokračoval známý pobaveně.

Radost z drobností není pro každého

Zatím, co on vykládal příběh, neobtěžoval jsem se jakkoliv reagovat a pouze si v duchu řekl, jak je skvělé, že existují lidé, co se dokážou radovat z maličkostí. Jen je škoda, že ne každý si uvědomuje, jakou taková věc má pro život hodnotu. Bez pochopení skutečné podstaty pak z takové situace může kdokoli udělat rádoby vtipnou historku.

Umět si vážit, umět ocenit i pochopit. Vypravěč nedokázal situaci, jíž byl svědkem, porozumět. Sice tím nikoho nepoškodil, nicméně i tak bylo jeho chování podle mě pokrytecké. V podstatě daroval někomu věc, která pro něj samotného neměla žádnou cenu, a jen proto, že pro někoho jiného byla důležitá, tak mu to přijde vtipné? To jako vážně? Možná, že příklad s gumičkami není dostatečně výstižný.

Ale co takhle, kdyby vyhodil nepotřebné oblečení, někdo o ně projevil zájem s vděkem v očích a darující pak o tom pobaveně vyprávěl?

Proč může hodnota věcí a zážitků pro některé klesat

Vypadá to, že schopnost radovat se z drobností klesá s tím, jak sílí finanční zajištění jednotlivce. Čím více si může dovolit, tím menší význam pro něj mají drobnosti a ztrácí dovednost je docenit či si uvědomit, že pro jiného mohou mít stále význam.

Ať už jsme bohatí, chudí, případně na pomezí těchto dvou skupin, myslím si, že pro každého bude život hodnotnější, pokud si dokáže vážit i drobností. Je to v celku prosté. Čím více věcí, podnětů, skutků nás dokáže potěšit, tím více radosti bude v našem životě.

Potěšení není spojeno jen s bohatstvím

S trochou nadsázky lze říci, k čemu je bohatému člověku, že si může dopřát luxus, když to bude považovat za něco zcela všedního. To, že je někdo movitý, ještě není zárukou radostného života. Protože, zda jsme, nebo nejsme šťastní, není ani tak o majetku, jako o tom, co vše nás dokáže potěšit.

 


Bohatství je klíčem k přepychu. Umění vážit si a radovat se je klíčem ke šťastnému životu.“


 

Napište ostatním čtenářům komentář

Stále se dokážete radovat z drobností? Nebo se setkáváte s nepochopením? Případně jste si vědomi toho, že pro vás některé věci a zážitky ztrácejí hodnotu? Podělte se v komentářích o své zkušenosti. 

Neváhejte článek sdílet

Je vám o čem píšu povědomé? Myslíte si, že by si lidé měli více uvědomovat, než soudit? Zažívat více radosti? Dejte vědět o článku i ostatním třeba zveřejněním na vašem FB.

Přečtěte si související článek

Pojďme si společně odpočinout a přečíst si něco odpočinkového, třeba článek Existuje nepříjemná otázka? >>>