ČLÁNEK UPRAVUJI

Zeptá-li se vás kolemjdoucí na cestu, asi většině z vás nebude činit potíže odpovědět, pokud to nebude cizinec, jemuž byste nerozuměli. Bude-li vám položen dotaz ryze osobní, zde už někdo může mít s odpovědí problém v závislosti na jeho druhu. Záměrně píšu, že „někdo“, protože někomu může být nepříjemné sdělit pravdu a jinému zase ne.

Abych nebyl přehnaně neurčitý, zeptám se vás. „Udělali jste v životě něco, čeho byste litovali? Případně, co byste udělali jinak, kdyby to bylo možné?“

Dělalo by Vám problém, říct to z očí do očí někomu známému? Jestli jste si odpověděli ano, jistě nejste z daleka sami. Pokud se ve Vaší mysli objevilo ne, rovněž tato myšlenka nebude ojedinělá. Z toho vyplývá, že obsah dotazu může být pro některé nepříjemný a dalším jeho zodpovězení nebude dělat žádný problém.

U výše uvedeného příkladu budou Vaše emoce ovlivněny mnoha faktory. Mimo jiné tím, zda něčeho litujete, nebo nelitujete, nebo pokud byste udělali radši něco jinak. Samozřejmě záleží i na tom, jak jste se s danou událostí během svého života vyrovnali. To podstatné je, že sama otázka je neutrální. Ani příjemná, ani nepříjemná. Protože, jaký z ní budete mít pocit, záleží až na Vaší odpovědi.

Pakliže Vám někdo řekne: „na takové věci se neptá“, případně něco podobného, neznamená to nic jiného, než, že je dané osobě nepříjemné odpovědět. Přitom někdo jiný by se třeba o tématu nadšeně rozpovídal. Nicméně je namístě respektovat soukromí.

Proto označení otázky za nevhodnou či nepatřičnou, je dle mého názoru mylné, jelikož věřím, že se vždy najde někdo, kdo na ní dokáže bez negativních emocí zareagovat.

Můžeme se pouze bavit o tom, že u některých témat lze očekávat zvýšenou pravděpodobnost negativní odezvy. V praxi to znamená například zjištění, jak se dotyčný dnes měl. Předpoklad podráždění u takové věty není příliš velký, protože pokud se měl špatně, mnohým se uleví, když se budou moct vypovídat. Naproti tomu třeba zjišťování stavu konta je ze své podstaty pro většinu lidí neslušné a tomu může odpovídat i jejich postoj vůči Vám.

Takže, až budete příště formulovat dotaz, myslete na to, koho se ptáte. Někdo se na Vás oboří, jiný v klidu odpoví, nebo si informaci nechá pro sebe, ale nenaštve se. 


   Neexistuje nepříjemná otázka, pouze odpověď.