Pokud byste měl/a vybrat dvě nejméně vhodné půjčky, jaké by to byly? Máte rozmyšleno? Já bych zvolil úvěr na dárky a na dovolenou. Že nesouhlasíte? Věřím, že až si přečtete článek, nakonec mi dáte za pravdu.

Proč dárky a dovolená?

Oba úvěry mají jedno společné, a to nezanedbatelné riziko. Půjčujete si na něco, co zpětně nemůžete zpeněžit, když nevyjdete s měsíčním rozpočtem. Pokud se ocitnete ve finančních problémech, tak máte z pravidla k dispozici věc, kterou jste financoval/a prostřednictvím svého věřitele (banky, úvěrové společnosti). Díky tomu ji může prodat a získat tak čas, než se vaše situace zlepší. Je to nepříjemné, ale stále rozumnější, než si nechat účtovat vysoké poplatky za nehrazení pravidelných splátek a vystavovat se riziku exekuce.

Dále se již důvody rozcházejí. Nejprve se společně podíváme na dovolenou, která má být za odměnu, nikoliv na dluh. Splácet ji můžete celou řadu měsíců, nebo i let a pro vysoké úroky si budete moct dopřát v podstatě dvě dovolené místo tří. Když dokážete splácet úvěr, co to pro Vás znamená? Jednoduše přeci to, že potřebnou částku sami zvládnete našetřit. Nezadlužíte se, ušetříte a můžete jet na více dovolených, nebo si dopřejete nějakou luxusnější. Schválně si odpovězte, co je rozumnější a v konečném výsledku i lepší.

S dárky je to asi o něco komplikovanější, protože chcete udělat radost svým bližním. Také ji chci dělat, takže máte mé plné pochopení. Nicméně kdybych se dozvěděl, že mi někdo dal dárek placený úvěrem, v ten moment by mě přešla veškerá radost. Člověk, na kterém mi záleží, se kvůli mně akorát zadluží a riskuje platební neschopnost a veškeré důsledky s tím spojené. Není podstatná hodnota dárku, ale to, že se sejdete a vzpomenete si. Kdo jiný než Vaši blízcí by měli pochopit, že na tom nejste finančně dobře.

Opravdu chcete takhle riskovat?

Půjčte si od banky, hodně přeplatíte. Půjčte si od nebankovních pochybných společností, zruinuje Vás to, když nezvládnete splácet. Stačí přijít o práci, způsobit si úraz atd. Platební schopnost je velmi křehká věc. To by bylo na další kupu článků. Příčiny, důsledky, možnosti, jak s tím ještě bojovat a tak dále.

Abyste takhle riskovali, po Vás nemá právo nikdo chtít, a to včetně Vás. Život na dluh není život, ale živoření (mimo hypoték). Jednoduše proto, že pořízená věc (služba) v podstatě není Vaše, dokud ji nesplatíte. Včetně dovolené a dárků.

Nevejdete do obchodu, nevezmete si zboží a nepůjdete domů. Nejprve za něj musíte zaplatit. Jinak se nestanete jeho právoplatnými majiteli. Když si na věc půjčíte, z právního hlediska (s pár výjimkami) patří Vám, ovšem z toho selského nikoliv. Jednoduše není mé, co neuhradím vlastními prostředky.

Jak snadno platit za to, co nemáte

Dám příklad z trochu jiného soudku. Získáte za úvěr drahé hodinky, protože k novému saku se vám ty staré nehodí. O měsíc později vám je někdo zcizí, nebo si je neopatrností rozbijete, ztratíte je atd. Hodinky už nemáte, ale úvěr tím nezaniká. Nové si nekoupíte, protože stále musíte splácet ty, které jsou nadobro pryč.

Když nakupujete na dluh, velice rychle a snadno se radost z nové věci nebo zážitku může proměnit ve velké starosti, které vážně ohrozí Vaše finanční jistoty. Proto je bezpečnější spoření. Sice to trvá déle, ale je to bez rizika a výrazně levnější.

 

„Mám nové auto, skříň drahých sak a polici luxusních hodinek.“

„Páni, tak to musíš mít dobrou práci.“

„Blázníš? Všechno na dluh, pohoda ne?“

„Aha, tak to já si radši počkám, v klidu našetřím, protože to budu mít za půlku a bez rizika."

 


„Chceš si zpříjemnit život? Najdi si lepší práci, začni se zajímat o finanční gramotnost, nauč se šetřit a méně utrácet, ale neřeš svou neschopnost něco změnit úvěrem."


 

Nebývám takto přímý, ale zbytečně se zadlužit je jedna z nejhorších věcí. Pracoval jsem
v pohledávkách, takže velice dobře vím, jak lidé mnohdy špatně končí.
Věřte mi, mezi ně skutečně patřit nechcete.

 

Napište ostatním čtenářům komentář

Napište pod článek do komentářů, co si myslíte o úvěrech. Existují situace, kdy tento produkt může skutečně pomoci? Nebo jsou jen finanční pastí pro netrpělivé občany, kterým se naneštěstí nedostalo potřebného vzdělání, protože finanční gramotnost zřejmě nikdo nepovažuje za předmět hodný pro školní výuku.

Neváhejte článek sdílet

Také netoužíte jako já dostat pod stromeček dárek zaplacený úvěrem? Nebo vaši známý jezdí na dovolenou na dluh nebo jinak neuváženě využívají půjček? Dejte jim k přečtení článek, sdílejte ho, pošlete jim ho emailem, hlavně, ať máme nejen ty Vánoční svátky v pohodě a nikdo se kvůli nám zbytečně nezadluží.

Přečtěte si související článek

Je neuvěřitelné množství způsobů, jak zkvalitnit život sobě i druhým. Že není, tvrdíte? Ale je, tvrdím já. Podívejte se na můj další článek, který sice nesouvisí s financemi, ale rovněž se zabývá zásadním tématem, díky kterému si v životě v mnoha situacích zjednodušíte život. A jak? Tak třeba, Naučte se říkat NE >>>