Už jste se někdy dostali do situace, kdy po vás někdo něco chtěl a vám se to ani v nejmenším nehodilo? Ať už pozvání na nějakou akci, hlídání dětí, žádost o pomoc s vymalováním a nespočet dalších možných situacích. Jak na tyto a jiné žádosti odpovídáte, když na to nemáte zrovna čas? Potřebujete si prostě odpočinout po práci, nebo vyčerpávajícím víkendu, kdy jste pomáhali někomu jinému, nebo chcete kousek času jen pro sebe?

Proč neříkat vždy ANO

Budete upřímní a řeknete Ne? Nebo se obáváte reakce z odmítnutí na tolik, že radši svolíte? Nechápejte mě špatně, to, co chci sdělit není, že nemáme pomoci kamarádům, případně se s nimi přestat stýkat. Pouze chci upozornit na skutečnost, že má každý právo na svůj vlastní prostor a že nejste jediný člověk na světě. Když nemůžete, vždy lze požádat někoho jiného nezávisle na tom, co vám bude dotyčný tvrdit. Protože, když řeknete pokaždé ANO, jaký má potom důvod k tomu, aby se zeptal/a někoho jiného?

Všichni potřebujeme zařizovat věci, nejen lidé okolo nás. Bez schopnosti dokázat říci NE, se tak může stát, že vám na nic nezbude čas. Ve výsledku to může vyvrcholit nedostatkem spánku, permanentním stresem z nestíhání a nakonec i zdravotními problémy. Pomáhejme, vídejme se s přáteli, ale nechávejme si i dostatek volna sami pro sebe.

Říkat ostatním NE je v pořádku

Velice důležité je dát si pozor na manipulanty, kteří zneužijí dobroty každého nápomocného člověka, aby oni nemuseli nic dělat. Zejména jejich žádost se může odmítat obtížně. Nejen proto, že ve vás mohou probudit pocit viny citovým vydíráním. „Jsi jediný/á, koho mám. Všichni mě odmítli, zbýváš už jen ty. Já bych to pro tebe přece udělal/a taky. A tak dál. Že už jste to od někoho slyšel/a? Netvrdím, že nutně musejí být všichni špatní, obdobnou větu může použít i nejlepší kamarád a při tom bude i upřímná. Podstatné je, naučit se rozlišit realitu od manipulace, nejen z důvodů, které jsem uvedl výše.

Život je velmi rozmanitý a nabízí nespočet zajímavých situací, v kterých je umění říci NE takřka vykoupením. Znáte ty nekonečné hovory? Co ten/ta na druhém konci mobilu ne a ne přestat mluvit? Kamarádka takhle jednou telefonovala a během hovoru řekla: „Už musím končit,“ asi desetkrát. Zde bych volil zavedení pravidla dvakrát a dost. Jednou upozorním, že už musím jít, podruhé se prostě rozloučím a hovor ukončím. Jiná možnost není, pokud potřebuji řešit něco jiného a nemohu se déle zdržovat.

Kdy je říci NE povinnost

Zeptám se Vás. Umíte říct NE sami sobě? Že nevíte, na co narážím? Dojím to jídlo, je to škoda vyhodit. Zaplatil jsem za to, tak to sním. Jinde nemají co jíst a tak dál. Jaký má smysl se trápit? Škoda není vyhodit, ale ničit si tělo přejídáním. Za jídlo bylo již zaplaceno, zda ho vyhodím, nebo sním, stav mého konta nezmění. Že jinde je hladomor a já jídlo do sebe nasoukám, nikomu nepomůže. To je jen alibizmus. Pomoci samozřejmě lze, ale ne takto. To samé platí i pro jídlo, které Vám nechutná. Nemučte se zbytečně.

Nabídne Vám někdo něco na ulici? Odmítněte ho. Když něco budete potřebovat, tak si to zařídíte. Impulzivní jednání v tomto případě pouze přispěje k tomu, že uděláte to, co by Vás jinak nenapadlo.

Řekněte NE reklamním sdělením a vybírejte věci a služby dle vlastního úsudku. Nenechte se zlákat na oko výhodnou nabídkou.

Nebojte se říct: „Já si to musím promyslet, pak Vám dám vědět.“ Nenechte si nic vnutit a nenechte za sebe rozhodovat ostatní.

Váš život patří zase jen Vám. Nedovolte ze sebe udělat otroka psychickými vyděrači, chodící peněženku reklamních agentur a ani nádobu na výlevy jedinců neumějících vážit slova, nebo zavřít pusu.

A co když někdo řekne NE nám?

Přirozeně se bavíme o dvou stranách mince. Jedna je umění říkat ne a ta druhá? Umět ho přijmout. Buď to se můžete rozčílit a vystavit sami sebe vlastním negativním emocím, čímž se zbytečně poškodíte a zkazíte si náladu, nebo se vyrovnat s faktem, takovým jakým je, bez zbytečného supění. Ona samotná reakce může i velice snadno ovlivnit, zda vám kupříkladu daná osoba bude do budoucna důvěřovat, nebo vám s něčím pomůže, když bude moct. Pouze vy rozhodujete o tom, jaký si vytvoříte vztah s vašim okolím. Zda si vás budou ostatní vážit, nebo se vás stranit.

 


„Buď sám/a sebou a říkej ne a ano, tak, jak to cítíš, nikoliv jak to chtějí ostatní.“


 

Napište ostatním čtenářům komentář

Podělte se v komentářích, jak řešíte situace, v kterých chcete říct NE. Kdy je třeba pro vás obtížné ty dvě písmena vyslovit a kdy už to nedokážete? Máte nějaký způsob, jak si to usnadňujete?

Neváhejte článek sdílet

Také si myslíte, že dovednost říci NE patří mezi ty důležité nebo dokonce k těm nejdůležitějším? Sdílejte tento článek, ať má možnost se nad tímto tématem zamyslet co nejvíce lidí a aby se konečně osvobodili od slova ANO.

Přečtěte si související článek

Výše jsme si řekli, že slovo NE je docela šikovná věc. A co takhle ho použít, abyste odmítli něčí pomoc? Je mnoho situací, kdy si poradíte sami a nemusíte při tom využít ochotu ostatních pro vlastní pohodlí. Navštivte článek: Víte, kdy odmítnout, nebo dát přednost potřebnějším? >>>