Transsexuálové jsou jednou z nejvíce opomíjenou menšin a ti, co o nich vědí, je ve většině případů ignorují a dávají jim na odiv svůj názorový nesoulad s jejich zařazením do společnosti.

Každý nový stav, kterému lidi nerozumí a zejména pro něj nemají racionální vysvětlení, bez zamyšlení odmítají, čímž dávají přednost předsudkům před rozumem (více o předsudcích v článku: předsudky dělají člověka). Tomu musí čelit nejen transsexuálové, ale i jiné menšinové skupiny, jako jsou na příklad homosexuálové. Tito lidé byli neoprávněně vytěsňováni ze sociálních vztahů, protože je ostatní odsuzovali a nechtěli se s nimi stýkat.

Vývoj společnosti a uvažování lidí se naštěstí dá formovat a rozvíjet. V dnešní době nejen homosexualita již není chápána tak, jako v minulosti. Ovšem problém, kterému čelíme, je dlouhá doba obměny smýšlení obyvatel, která může trvat i řadu let. A tolik času transsexuálové nemají. Pro ně je existenčně rozhodující každý okamžik.

A kdo jsou? Představte si, že byste se narodili takovými lidmi, jakými jste. S výjimkou Vašeho pohlaví. Ano, měli byste špatné tělo, jehož anatomie ani v nejmenším nebude odpovídat Vašemu psychickému rozpoložení. Pokud se cítíte jako žena a přitom máte tělo muže, co dál? Není se vzhledem k odmítavému postoji lidí komu svěřit. Kde najít oporu? A když už je to vyřčeno, mnohdy ani vlastní rodina takového člověka nepodrží. A to i přesto, že je dnes díky vědě možná přeměna pohlaví. Tento proces zabere přibližně dva roky.  Je to cesta, která transsexuálům může zajistit obstojný život.

Pokud se toho dožijí. Zkuste se vžít do následující situace, že by Vás odmítli všichni přátelé, rodina a byli byste kompletně vytěsnění mimo jejich zájem. Všichni by si na Vás ukazovali, jste divný a někteří to i řekli nebo uvedli při dopisování. Co by Vám pak na tomto světě zbylo? Jak moc by byla nalomená vůle, díky níž žijete? A tohle není nic, ve srovnání s tím, čemu čelí transsexuálové. Jedno jediné hulvátské odmítnutí může mít za následek ochuzení společnosti o zdravého, inteligentního a plnohodnotného člověka. V podstatě právě My, v tomto případě rozhodujeme o lidských životech a můžeme být, díky bezohlednosti, příčinou zmaru některého z nich.

Tito lidé potřebují oporu, ukázat cestu, být pochopeni. Potřebují lékaře, který stanový diagnózu, aby se mohli zapojit do procesu změny pohlaví a dopřát si kvalitní život. Narodit se jako muž a mít tělo muže, nebo se narodit jako žena a mít tělo ženy jsou věci, které vnímáme jako samozřejmost díky nízké informovanosti, jež v tomto případě mezi lidmi panuje.

Znám osobně Rexe, který podstupuje proměnu z ženy na muže. A že bych se na něho díval skrz prsty? Blázníte snad? Proč? Je to člověk jako každý jiný. Má své názory, je rozumný, velice dobře se s ním baví. Naopak je o značný krok před námi. A to tím, že dokáže o něčem tak odmítaném otevřeně mluvit a snaží se rozšířit povědomí o těchto skutečnostech, aby jemu podobní měli lepší podmínky pro nalezení svého sociálního uplatnění.

Jsme lidé, pyšníme se tolerancí, rozumem, vyspělostí a i přesto, máme k tomu všemu tak moc daleko. Z vyprávění kamaráda mi bylo skutečně smutno. Svěřil se svým přátelům, protože jim to nechtěl tajit, a jak to dopadlo? S někým se stýká i nadále, ale velká většina z nich? Vyčlenila ho ze svého kolektivu. To je zcela absurdní, kdyby jim to neprozradil, dál by se s ním chtěli stýkat a přátelit. V čem se tedy Rex změnil přiznáním své transsexuality? O minutu později již byl svými kamarády doslova odepsaný a přitom, před nimi stál stále stejný člověk. Proč tolik lpíme na nesmyslných předsudcích ubližujících nám i našemu okolí? Každý přeci touží po tom, že bude svými bližními podržen v těžkých chvílích. Máte však právo si něco takového vůbec nárokovat, pokud toho samého nejste schopni i Vy?

Narodit se jako žena v těle muže nebo jako muž v těle ženy. Komu se to nestalo, nemůže pochopit. Snažím se být hodně vnímavý vůči svému okolí, nicméně bych lhal, pokud bych tvrdil, že se dokážu do těchto lidí vžít. Nedokážu. Že se může něco takového stát, je nad mé chápání. O to více tito lidé potřebují podporu od ostatních, toleranci a vstřícnost. Jsou jako kdokoliv z nás s úplně stejným právem na plnohodnotný život.  Nebuďme sobečtí a dopřejme jim jej.

To, že je Rex nápomocen, nejsou žádná prázdná slova. Po domluvě s ním zde uvádím jeho email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Neváhejte se na Rexe obrátit, pokud jste neměli štěstí jako ostatní a narodili jste se ve špatném těle. Rex je možná jediný, kdo Vám v současné době podá pomocnou ruku a za to si ho nesmírně vážím.


  Pokud se na někoho vykašleme, proč by to samé nemohl udělat někdo nám?