Je to výtah, nebo není? Vypadá tak, jezdí tak, ale na něm samolepky kočárku a vozíčkáře.

Není výjimkou, že lidé těšící se pevnému zdraví, směle používají bezbariérové přístupy ve stanicích pražského metra a zřejmě nejen tam. Osobně bych spíše očekával, že po otevření dveří z něho vyjde maminka před sebou tlačící kočárek, stejně tak by nepřekvapil člověk s hendikepem, jenž mu dočasně či trvale znemožňuje chůzi po schodech nebo lidi vysokého věku, kterým ze zcela objektivních důvodů v jejich letech zdolávání schodů činí obtíže.

Smutná pravda

Dokážete uhodnout, kdo ve skutečnosti nejčastěji onen bezbariérový přístup používá? Především vídám maminky s dětmi, které by po schodech vesele shopkali a vyhupkali. Obyvatele s nákupní taškou, jako by snad byla dostatečným důvodem ke vstupu do vyhraněných prostor lidem s pohybovým omezením. Tím to samozřejmě nekončí, lze spatřit pány oděné do obleků, od kterých by člověk očekával určitou úroveň chování. Lidi dívající se do mobilů, jako by jim v životě uteklo něco strašlivě důležitého, když by ušli pár desítek metrů navíc.

Jistě, někteří mohou oponovat větami typu:


Kolik lidí výtah denně použije? Asi moc ne co, když budeme brát jen skupinu, pro kterou je určený…

Když už tam je, tak proč bych se nesvezl…
Díky němu stihnu dřívější metro…

A tak dál…


Osobně si myslím, že by si lidé měli především vážit toho, že mají to štěstí a jsou v pořádku. Pomoci mamince s kočárkem, babičce s těžkou taškou, nevidomému nastoupit do metra a ne někomu na místo toho ještě komplikovat život. Je až k nevíře, že jsou někteří schopní stát i frontu na bezbariérový přístup, čímž ho neustále vytěžují. Pak když přijede člověk, pro kterého byl zřízený, nebude mu umožněno ani pohodlně nastoupit, protože se z něj vyhrnou mraky pohybu schopných obyvatel, nebo se bude muset prodrat skrz houf nedočkavců.

Každý může být lepší

Buďme sami k sobě i ostatním ohleduplní. Nikdy nevíte, co se vám může v životě přihodit. Může vás srazit auto i přes to, že přecházíte na zelenou. Nebo stačí jen nešťastně došlápnou a pohmoždit si kotník tak, že se bez berlí nikam nehnete. A pak, když budete čekat na zasloužený prostředek, vyhrne se z něj kupa dětí, lidí zahleděných do mobilů div vás při výstupu nepovalí... A když se štěstí usměje, nezahledí se na Vás výrazem, "co tam děláte a zacláníte jim při výstupu", když mají jako vycházející přednost...

Pokud by Vám onen čekající vozíčkář při výstupu nešťastnou náhodou přejel přes nohu, vůbec bych mu to neměl za zlé. Ostatně, by to byla jen Vaše vina, protože jste v tom výtahu jednoduše neměli co dělat. Vážně jsem napsal výtah?

Neodpustím si trochu nadsázky, protože cítím, že je jí zapotřebí. Když budete alespoň trošičku všímaví, jistě Vám neuniknou polepy s obrázky kočárku a vozíčkářského křesla. Pro ty, co netuší, na co narážím, přikládám ony vyobrazené objekty. Selský rozum napoví, že obrázky nejsou vůbec podobné člověku nesoucímu nákupní tašku, či plně samostatnému dítěti vedené rodiči za ruku nebo ani pánům v oblecích, ani lidem koukající do mobilů…

                                                                      

Ignorantství a neohleduplnost, nebo jen neúmyslné přehlížení zřejmého?

Ačkoliv jsem vcelku přímý, nemyslím si, že by lidé byli hloupí, nebo byli všichni ignoranti, ale spíše bych řekl, že většinou nevnímají své okolí. Žijeme v uspěchané době. Pro několik minut ušetřeného času přehlížejí zřejmé věci, protože mnohdy myslí jen na práci, co udělat k večeři, nebo že musí vyzvednout děti ze školy atd.

Cílem článku není někoho hanit či jakkoliv jinak osočovat, ale podat popisovanou skutečnost s dostatečným důrazem, aby informace opět nebyly vytěsněné do hloubi podvědomí. A až příště někam vyrazíte, zkuste udělat těch pár kroků navíc a bezbariérový přístup ponechte k využívání těm, co ho skutečně potřebují. Osobně mi totiž přijde, že jejich používání zdravými, je vysmívání se těm nemohoucím.


„Pohodlí a zvýšený životní komfort je tuze pěkná věc, ale nezískávej ho na úkor starých, nemocných nebo třeba i hendikepovaných lidí.“


 

Napište ostatním čtenářům komentář

Co si o tom myslíte? Dáváte zásadně přednost schodům, nebo se tu a tam svezete bezbariérovým přístupem? Napište mi nejen to do komentářů, i mě zajímá, zda se vám můj postoj zdá přehnaný, nebo jestli jste se mnou zajedno a proč.   

Neváhejte článek sdílet

Jste toho názoru, že si toto téma zaslouží větší pozornost? Že by se nad sebou mělo zamyslet, co nejvíce lidí? Není jednoduššího způsobu, než článek sdílet. 

Přečtěte si související článek

Zlepšovat se můžeme nejen v chování k ostatním, ale i v chování k sobě samým. Podívejte se na článek Předsudky dělají člověka, nahlédněte do svého nitra a nedovolte, aby byly předsudky vaším pánem >>>